For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 29"h x 47"w x 24"d
The Gorden Desk versatility and style will blend masterfully in your home office. The storage feature includes three top drawers and two shelves to keep organized your office supplies. Carefully constructed from selected wood and veneers in weathered oak finish, and contrasting metal base in antique silver finish which gives this piece a industrial and sleek appeal.Read More
$540.00
Save $162.00
or
Additional Payment Options
Material: Metal, wood, veneer (wood), composite wood
Knock down, rectangular writing desk
Storage: 3 drawer, 2 open compartments: 2 shelves (left facing shelves) (open back, top back unfinished)
Construction
Wooden Top/Shelves/Drawer: Weathered oak finish (no apron)
Metal Leg and Frame: Antique silver (no caster leg), plastic caps included
Drawer: Glide side metal (ball bearing/ full ext), dovetail included, hardware: single cup pull (drawers without locks)
*Desk only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Silver, Brown |
| Color-Finish Name | Antique Silver/Weathered Oak |
| Desk Configuration | Rectangular |
| Desk Installation | Free-Standing |
| Number of Shelves | 2 |
| Wood Finish | Silver |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Desk Features | Includes Storage |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Wood |
| Design Style | Industrial |
| Width (in.) | 47 |
| Depth (in.) | 24 |
| Height (in.) | 29 |
| Shipping Width (in.) | 58.27 |
| Shipping Depth (in.) | 27.17 |
| Shipping Height (in.) | 10.24 |
| Product Weight (lbs.) | 97 |
| Collection | Gorden |
| Manufacturer Warranty | 60 Day |
Additional Dimensions | |
| Drawer Size | Side 12" x 14" x 3"H, Center 17" x 14" x 3"H |
| Shelf Size | 14" x 21" x 0.6" |
| Clearance between Top and Floor | 23'' |
| Clearance Between Shelves | 8" Top, 9" Bottom, 4" Floor |