For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 39.5"h x 35"w x 37.5"d
Whether utilized as a stand-alone chair or as an addition to your current seating arrangement, the Artem Collection’s modern profile will provide a functional and comfortable seating option for your home.Read More
$580.00
Save $70.01
or
Additional Payment Options
With the push of a button, you are taken from seated to laying down, your position adjusted to your personal liking while the gentle rocking motion of the chair furthers your comfort. The chair is covered in dark gray velvet fabric upholstery for neutral complement to your space.
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
Foam padding over pocket coils
Attached back and seat cushions
One-touch power control with adjustable positions
Gentle rocking motion
Removable seat back
Weight Capacity: 300 lbs per seat
Fabric Type: Velvet
Fabric Content: 100% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
*Reclining chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Dark Gray |
| Recliner Mechanism | Power |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Velvet |
| Chair Features | Upholstered |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Fabric |
| Design Style | Modern |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Weight Capacity Kgs | 136.08 |
| Arm Height (in.) | 24 |
| Seat Width ( in.) | 21 |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Seat Height (in.) | 19.5 |
| Width (in.) | 35 |
| Depth (in.) | 37.5 |
| Height (in.) | 39.5 |
| Shipping Width (in.) | 35.5 |
| Shipping Depth (in.) | 30 |
| Shipping Height (in.) | 26.5 |
| Product Weight (lbs.) | 87.25 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Artem |
| Collection Code | 9645DG |
Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 62" |
| Fully Reclined Height | 31.5" |
| Required Back Clearance to Recline | 13" |
| Doorway Width | 24" |