For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 39"h x 71.5"w x 37"d
Experience shared comfort and convenience with this two-tone gray reclining loveseat, featuring a unique blend of textured microfiber and cozy corduroy fabrics. With a 300lb weight capacity per seat (600lb total), this loveseat is perfect for enhancing your living room or entertainment space with a blend of modern design and luxurious comfort.Read More
$880.00
Save $120.01
or
Additional Payment Options
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
Foam padding over pocket coils
Two fabrics upholstery (Textured microfiber and Corduroy)
Attached back and seat cushions
Tab pull reclining motion
Center storage console with two cup holders
Removable seat backs
Fabric Content: 100% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Light Gray |
| Seating Capacity | 2 |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Pillow Back Type | Attached |
| Material | Fabric |
| Design Style | Modern |
| Additional Seating Features | Console w/Storage, Cup Holder |
| Assembly Required | Yes |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Overall Sofa Width In | 71.5 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Seat Width ( in.) | 22 |
| Seat Depth (in.) | 21 |
| Seat Height (in.) | 18 |
| Width (in.) | 71.5 |
| Depth (in.) | 37 |
| Height (in.) | 39 |
| Shipping Width (in.) | 71 |
| Shipping Depth (in.) | 30.5 |
| Shipping Height (in.) | 26 |
| Product Weight (lbs.) | 171 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Benton |
| Collection Code | 9728LGY |
Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 62.5" |
| Fully Reclined Height | 31.5" |
| Doorway Width | 25" |
| Required Back Clearance to Recline | 3" |
| Arm Width | 7.5" |