For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code






Product Dimensions 60"h x 79.5"w x 91"d
Elegant modern styling comprises the design of the Gilbert Collection while drawing subtle inspiration from the Art Deco movement. The oak veneer of the collection features a charcoal finish providing a rich hue to the distinct wood grain.Read More
$1,370.00
Save $180.01
or
Additional Payment Options
Made of oak veneer, wood and engineered wood
Textured fabric upholstered headboard
Footboard with 2 dovetail drawers with ball bearing glides
Includes headboard, footboard, slats and rails
Foundation/box spring not required
Polished brass tone bar pulls
Fabric Type: Textured
Fabric Color: Light gray
Fabric Content: 100% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray, Black |
| Color/Finish Name | Charcoal-Light Gray |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Panel |
| Bed Base Type | Slatted |
| Number of Drawers | 2 |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Wood Finish Species | Oak |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Bed Features | Storage |
| Foundation Needed | No |
| Material | Wood, Engineered Wood, Fabric |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Modern |
| Width (in.) | 79.5 |
| Depth (in.) | 91 |
| Height (in.) | 60 |
| Product Weight (lbs.) | 237.5 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Gilbert |
| Collection Code | 1381K |
| Headboard Model Number | 1381K-1 |
| Footboard Model Number | 1381K-2 |
| Bed Rails Model Number | 1381-3 |
| Bed Slats Model Number | 1381K-2 |
Dimensions | |
| California/Eastern King Headboard (1381K-1) | 83" W x 45.25" D x 8.5" H / 91.5 lbs |
| California/Eastern King Footboard Storage and Slats (1381K-2) | 82.75" W x 22.5" D x 22.5" H / 106 lbs |
| Eastern King/Queen Side Rails (1381-3) | 86.5" W x 16.25" D x 5.25" H / 40 lbs |
| Headboard | 79.5" W x 60" H |
| Footboard | 79.5" W x 18" H |
| Rail to Floor | 3" |
| Drawer Interior | 33.5 x 15.5 x 8.5 (2) |