For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 36"h x 140"w x 107.5"d
Maximize your living space with the incredibly versatile and comfortable 4-piece sectional featuring a convenient pull-out bed and a chaise with hidden storage. Upholstered in a soft-to-the-touch textured microfiber, this modular design includes two spacious 2-seaters (one with a hidden pull-out bed), a cozy corner seat, and a chaise offering discreet storage.Read More
$3,160.00
Save $420.01
or
Additional Payment Options
Includes Two-seater, corner seat, two-seater with pull-out bed and chaise
Durable plywood frame
Textured microfiber upholstery
High-density foam padding over pocket coils
Reversible back and attached seat cushion
Solid wood feet in espresso finish
Eight décor pillows included
One two-seater with pull-out bed and drop-down back
Chaise with hidden storage and drop-down back
Weight Capacity: 300 lbs per seat
Fabric Type: Microfiber
Fabric Color: Sand
Fabric Content: 100% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
*Sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color-Finish Name | Sand |
| Sectional Type | Stationary |
| Sectional Shape | Modular Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 4 |
| Includes Sleeper | Yes |
| Sleeper Type | Lift & Pull |
| Upholstery Material | Microfiber |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Back Style | Cushion |
| Pillow Back Type | Attached |
| Sectional Features | Throw Pillows Included, Includes Storage |
| Includes Chaise | Yes |
| Material | Fabric |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Modern |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Width (in.) | 140 |
| Depth (in.) | 107.5 |
| Height (in.) | 36 |
| Product Weight (lbs.) | 490 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Isla |
| Collection Code | 8548 |
Dimensions | |
| Armless Convertible Storage Chaise with Click Motion Back (8548-VCCL) | 71"W x 33"D x 21"H / 113.5 lbs. |
| Armless 2-Seater (8548-2A) | 62.5"W x 39.5"D x 30"H / 95.75 lbs |
| Corner Seat (8548-CR) | 38.5"W x 38.5"D x 32"H / 71.5 lbs |
| Armless Convertible 2-Seater with Pull-out Bed and Click Motion Back (8548-2ACL) | 62.5"W x 46"D x 20.5"H / 168.5 lbs |
| Two Arms (8548-A) | 39"W x 27"D x 17"H / 40.75 lbs |
| Required Back Clearance to Recline | 6.5" |
| Arm Width | 8" |
| Leg Height | 1.75" |
| Pillow Dimension | 18 x 18 (4), 20 x 20 (4) |