For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code



Product Dimensions 64.5"h x 93"w x 81"d
When looking to furnish your traditional home, you choose pieces that are timeless. The classic look of the dark cherry finished Mont Belvieu collection will allow you to fulfill your design desire.Read More
$1,170.00
Save $160.01
or
Additional Payment Options
Pairing the panel california king bed with the traditional look of the Louis Philippe styling, instantly creates a classic look to your bedroom. Carved finials and squared pilasters provide traditional accent to the bed.
Made of birch veneer, wood and engineered wood
Dark cherry finish
Includes headboard, footboard and rails
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Dark Cherry |
| Bed Size | California King |
| Bed Type | Poster |
| Bed Base Type | Foundation Required |
| Upholstered | No |
| Wood Finish | Brown |
| Wood Finish Species | Birch |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Storage | No |
| Foundation Needed | Yes |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Finish | Brown |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Traditional |
| Width (in.) | 93 |
| Depth (in.) | 81 |
| Height (in.) | 64.5 |
| Product Weight (lbs.) | 145.25 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Mont Belvieu |
California King/Eastern King Headboard, Dark Cherry (1869K-1) | |
| Product Dimensions | 78" W x 53" D x 5.75" H |
| Net Weight | 70.5 lbs |
| Gross Weight | 85.75 lbs |
| Cubic Feet | 14 ft |
California King/Eastern King Footboard (1869K-2) | |
| Product Dimensions | 78" W x 33" D x 5" H |
| Net Weight | 41.75 lbs |
| Gross Weight | 52.75 lbs |
| Cubic Feet | 7 ft |
California King Rails with Top Crown & Slats (1869K-3CK) | |
| Product Dimensions | 90" W x 10" D x 4.5" H |
| Net Weight | 33 lbs |
| Gross Weight | 37.5 lbs |
| Cubic Feet | 2 ft |