For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 41"h x 60"w x 37"d
Achieve ultimate comfort with the Zuriel sofa collection. Each piece offers power motion, perfect for movie nights with the family, or for simply relaxing after a long day from work. The pillow top armrests and pocket coil seating further increase the comfort level.Read More
$1,566.00
Save $468.00
or
Additional Payment Options
Pocket coil seating
Pillow top armrest
Includes 2 USB ports
Tight seat and back cushions
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color/Finish Name | Blue |
| Seating Capacity | 2 |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Recliner Mechanism | Power |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Leather Alternatives |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Pillow Back Type | Attached |
| Material | Faux Leather |
| Additional Seating Features | USB Ports |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Overall Sofa Width In | 60 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Seat Width ( in.) | 41 |
| Seat Depth (in.) | 21 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Width (in.) | 60 |
| Depth (in.) | 37 |
| Height (in.) | 41 |
| Shipping Width (in.) | 31 |
| Shipping Depth (in.) | 55 |
| Shipping Height (in.) | 25 |
| Product Weight (lbs.) | 144 |
| Collection | Zuriel |
| Manufacturer Warranty | 60 Days |
Additional Dimensions | |
| Recommended Distance Between Recliner and Wall | 12" |
| Fully Reclined Angle | 135 |
| Seat Cushion Thickness | 4" |
| Leg Height | .5" |
| Arm Width | 11" |
| Back Height | 39" |
| Minimum Door Width | 41" |
| Fully Reclined Height | 25" |