For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 41"h x 74"w x 38"d
The design of the Centeroak collection provides a platform for your relaxing downtime. From the classic transitional style to the versatile neutral color of the sandy brown polished microfiber fabric covering, this love seat is the perfect addition to your living room. Plush seating features vertical tufting, pillow-top arms, enhanced by the dual end recliners of the love seat.Read More
$1,170.00
Save $160.01
or
Additional Payment Options
Creating additional function is the center console providing secure placement of beverages and lift top hidden storage. The reclining mechanism is engaged with a pull of the side mounted tabs, taking you from seated to prone in an easy motion.
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seats
High-density foam padding over pocket coils
Polished microfiber upholstery
Attached back and seat cushions
Tab pull reclining motion
Removable seat backs
Two cupholders and storage console
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Sandy Brown |
| Seating Capacity | 2 |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Microfiber |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Pillow Back Type | Attached |
| Material | Fabric |
| Design Style | Transitional |
| Additional Seating Features | Tufted |
| Assembly Required | Yes |
| Overall Sofa Width In | 74 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Seat Width ( in.) | 20 |
| Seat Depth (in.) | 21 |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Width (in.) | 74 |
| Depth (in.) | 38 |
| Height (in.) | 41 |
| Shipping Width (in.) | 75.5 |
| Shipping Depth (in.) | 30.5 |
| Shipping Height (in.) | 27 |
| Product Weight (lbs.) | 181.5 |
| Collection | Centeroak |
Other Dimensions | |
| Fully Reclined Length: | 65.5" |
| Fully Reclined Height: | 32" |
| Doorway Width: | 26" |