For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 40"h x 40"w x 38"d
The modern profile of the Clifton Collection serves to provide comfort, function and style to your home’s casual living room. The blue polished microfiber that covers the plush arms and seating of the chair lends to the decorative versatility of the collection.Read More
$610.00
Save $90.01
or
Additional Payment Options
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
High-density foam padding over pocket coils
Polished microfiber upholstery
Attached back and seat cushions
Tab pull reclining motion
Gentle gliding motion
Fabric Content: 100% polyester
Removable seat back
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
*Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color/Finish Name | Blue |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Chair Features | Upholstered |
| Chair Motion Features | Gliding Motion |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Fabric |
| Design Style | Modern |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Arm Height (in.) | 27 |
| Seat Width ( in.) | 21 |
| Seat Depth (in.) | 22.5 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Width (in.) | 40 |
| Depth (in.) | 38 |
| Height (in.) | 40 |
| Shipping Width (in.) | 40 |
| Shipping Depth (in.) | 30.5 |
| Shipping Height (in.) | 27 |
| Product Weight (lbs.) | 99.75 |
| Collection | Clifton |
Product Dimensions | |
| Fully Reclined Height: | 33.5" |
| Fully Reclined Length: | 62" |
| Doorway Width: | 27" |