For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 40"h x 76"w x 38"d
The modern profile of the Clifton Collection serves to provide comfort, function and style to your home’s casual living room. The gray polished microfiber that covers the plush arms and seating of the love seat lends to the decorative versatility of the collection.Read More
$1,100.00
Save $150.01
or
Additional Payment Options
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
High-density foam padding over pocket coils
Polished microfiber upholstery
Attached back and seat cushions
Tab pull reclining motion
Gentle gliding motion
Center storage console with 2 cup holders
Removable seat backs
Fabric Content: 100% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Gray |
| Seating Capacity | 3 |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Back Style | Cushion |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Material | Microfiber |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Pillow Back Type | Attached |
| Material | Fabric |
| Design Style | Modern |
| Additional Seating Features | Cup Holder, Drop Down Console, Console w/Storage |
| Big Tall | No |
| Glide Motion | Yes |
| Swivel Motion | No |
| Foldable | No |
| Assembly Required | Yes |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Arm Height (in.) | 27 |
| Seat Width ( in.) | 55 |
| Seat Depth (in.) | 22.5 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Width (in.) | 76 |
| Depth (in.) | 38 |
| Height (in.) | 40 |
| Shipping Width (in.) | 76.5 |
| Shipping Depth (in.) | 30.5 |
| Shipping Height (in.) | 27 |
| Product Weight (lbs.) | 197.5 |
| Collection | Clifton |
Product Dimensions | |
| Fully Reclined Length: | 63" |
| Fully Reclined Height: | 33.5" |
| Doorway Width: | 27" |