For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 41"h x 95"w x 40"d
Experience ultimate relaxation and modern style with this dual manual reclining sofa, designed to provide luxurious comfort and full-body support. Featuring smooth pull-tab reclining seats, deeply padded cushions, and pillow-top armrests, this reclining sofa offers exceptional lumbar and overall body support for a cozy lounging experience.Read More
$1,120.00
Save $150.01
or
Additional Payment Options
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
Foam padding over pocket coils
Corduroy fabric upholstery
Attached back and seat cushions
Tab pull reclining motion
Removable seat backs
Fabric Content: 100% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
*Sofa only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color/Finish Name | Blue |
| Seating Capacity | 3 |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Pillow Back Type | Attached |
| Material | Fabric |
| Design Style | Modern |
| Assembly Required | Yes |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Overall Sofa Width In | 95 |
| Arm Height (in.) | 27.5 |
| Seat Width ( in.) | 72 |
| Seat Depth (in.) | 22.5 |
| Seat Height (in.) | 21.5 |
| Width (in.) | 95 |
| Depth (in.) | 40 |
| Height (in.) | 41 |
| Shipping Width (in.) | 92.5 |
| Shipping Depth (in.) | 33 |
| Shipping Height (in.) | 28 |
| Product Weight (lbs.) | 212.5 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Goodland |
| Collection Code | 9577BU |
| Manufacturer Warranty | Limited |
Additional Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 64" |
| Fully Reclined Height | 33" |
| Doorway Width | 27.5" |
| Arm Width | 13" |
| Required Back Clearance to Recline | 27.5" |