For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 58.5"h x 79"w x 84.5"d
The Grant collection features a streamlined profile and visual complementing contrast, with the resulting design being a perfect fit for your modern home. An ebony finish is utilized over oak veneer, highlighting the distinct grain, with silver finished banding defining the fronts of the Eastern King headboard and footboard.Read More
$830.00
Save $110.01
or
Additional Payment Options
Made of oak veneer, wood and engineered wood
2-Tone Finish: Ebony and silver
Includes headboard, footboard and rails
Fabric Color: Gray
Fabric Content: 100% Polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
*Bed only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray, Brown |
| Color/Finish Name | Ebony-Silver |
| Bed Size | King |
| Bed Type | Panel |
| Bed Base Type | Foundation Required |
| Upholstered | Yes |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Wood Finish | Black |
| Wood Finish Species | Oak |
| Wood Finish Material | Veneer |
| Storage | No |
| Foundation Needed | Yes |
| Material | Fabric, Wood, Engineered Wood |
| Finish | Black |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Modern |
| Width (in.) | 79 |
| Depth (in.) | 84.5 |
| Height (in.) | 58.5 |
| Product Weight (lbs.) | 122.25 |
| Made In | Malaysia |
| Collection | Grant |
| Collection Code | 1536 |
| Headboard Model Number | 1536K-1 |
| Footboard Model Number | 1536K-1 |
| Bed Rails Model Number | 1536K-3EK |
Additional Dimensions | |
| Headboard Width | 79" |
| Headboard Height | 58.5" |
| Footboard Width | 79" |
| Footboard Height | 23.5" |
| Rail to Floor | 7.5" |
California/Eastern King Headboard and Footboard - 1536K-1 | |
| Package Dimension | 82.5" W x 41" D x 7" H |
| Gross Weight | 101 lbs |
| Cube | 14 ft |
Eastern King Side Rails and Slats - 1536K-3EK | |
| Package Dimension | 84.5" W x 9.5" D x 6" H |
| Gross Weight | 41.5 lbs |
| Cube | 3 ft |