For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code






Product Dimensions 40.5"h x 40"w x 38"d
Indulge in ultimate relaxation with our stylish and comfortable recliner, featuring a unique dual-fabric upholstery for a touch of modern elegance. Crafted with plush chenille on the seating surfaces and a smooth, polished microfiber on the sides, this recliner offers both luxurious comfort and lasting durability.Read More
$490.00
Save $60.01
or
Additional Payment Options
Sink into the supportive foam padding over individual pocket coils, providing exceptional resilience and personalized comfort for hours of lounging. The easy-to-use tab pull mechanism allows for effortless reclining, inviting you to lean back and unwind. Built with a sturdy solid wood and plywood frame and a metal-reinforced seat, this recliner ensures stability and supports up to 300lbs, making it a perfect and lasting addition to your living space.
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
Foam padding over pocket coils
2 fabrics upholstery (Chenille and polished microfiber)
Attached back and seat cushions
Tab pull reclining motion
Removable seat back
Fabric Type: Chenille
Fabric Content: Main: 100% polyester; Side & Back: 60% PVC + 40% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (X)
*Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color/Finish Name | Beige |
| Recliner Size | Oversized |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Chenille |
| Chair Features | Upholstered |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Fabric |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Weight Capacity Kgs | 136.08 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Seat Width ( in.) | 22 |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Width (in.) | 40 |
| Depth (in.) | 38 |
| Height (in.) | 40.5 |
| Shipping Width (in.) | 39.5 |
| Shipping Depth (in.) | 32 |
| Shipping Height (in.) | 26 |
| Product Weight (lbs.) | 86 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Harriette |
| Collection Code | 9703BE |
Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 65.5" |
| Fully Reclined Height | 31.5" |
| Required Back Clearance to Recline | 4" |
| Doorway Width | 25" |
| Arm Width | 8.5" |