For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 42"h x 36.5"w x 39.5"d
Indulge in the sophisticated comfort of the recliner, a stylish and inviting addition to any living space. Upholstered in a sleek, polished microfiber, this recliner offers a luxurious feel and a modern aesthetic enhanced by elegant nailhead trim detailing. Designed for lasting support and relaxation.Read More
$540.00
Save $70.01
or
Additional Payment Options
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
Dacron wrapped high-density foam seat cushion
Attached back and seat cushions
Nailhead trim
Pull-handle reclining motion
Removable seat back
Fabric Type: Microfiber
Fabric Color: Smoky gray
Fabric Content: 100% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
*Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Smoky Gray |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Microfiber |
| Chair Features | Upholstered, Nailhead Trim |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Fabric |
| Design Style | Modern |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Seat Width ( in.) | 22.25 |
| Seat Depth (in.) | 22 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Width (in.) | 36.5 |
| Depth (in.) | 39.5 |
| Height (in.) | 42 |
| Shipping Width (in.) | 37 |
| Shipping Depth (in.) | 34 |
| Shipping Height (in.) | 29.5 |
| Product Weight (lbs.) | 99 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Kellen |
| Collection Code | 9515DGY |
Dimensions | |
| Arm Width | 7" |
| Fully Reclined Length | 66" |
| Fully Reclined Height | 33.5" |
| Required Back Clearance to Recline | 13" |
| Doorway Width | 26" |