For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 40"h x 75.5"w x 39"d
The loveseat features dual end manual motion reclining mechanisms, their function taking you from seated to prone with the pull of the side-mounted motion tabs. The love seat’s center console features hidden storage, two cupholders, receptacles, and USB ports.Read More
$1,080.00
Save $150.01
or
Additional Payment Options
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
Foam padding over pocket coils
Breathable faux leather upholstery
Attached back and seat cushions
Tab pull reclining motion
Center storage console with 2 cup holders, power outlets and USB charging ports
Removable seat backs
Fabric Type: Faux leather
Fabric Color: Blue
Fabric Content: 15% Polyurethane, 85% Polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (X)
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color/Finish Name | Blue |
| Seating Capacity | 2 |
| Recliner Release | Handle |
| Recliner Mechanism | Power |
| Back Style | Tight |
| Upholstery Material | Leather Alternatives |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Material | Faux Leather |
| Design Style | Modern |
| Additional Seating Features | Console w/Storage, Cup Holder, USB Ports |
| Assembly Required | Yes |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Overall Sofa Width In | 76 |
| Arm Height (in.) | 25 |
| Seat Width ( in.) | 46 |
| Seat Depth (in.) | 21.5 |
| Seat Height (in.) | 20.5 |
| Width (in.) | 75.5 |
| Depth (in.) | 39 |
| Height (in.) | 40 |
| Shipping Width (in.) | 75.5 |
| Shipping Depth (in.) | 31.5 |
| Shipping Height (in.) | 27 |
| Product Weight (lbs.) | 188.5 |
| Collection | Littleton |
| Collection Code | 8516 |
Other Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 65" |
| Fully Reclined Height | 31.5" |
| Required Back Clearance to Recline | 4" |
| Doorway Width | 25" |
| Arm Width | 8" |