For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 38.5"h x 41"w x 36.5"d
With the soothing rock of the reclining chair, your comfort is taken care of in the Marille Collection. The collection is offered in black faux leather, featuring plush cushioning, pillow-top arms, and smooth reclining mechanisms that invite you to relax effortlessly, blending both contemporary style and lasting comfort.Read More
$540.00
Save $70.01
or
Additional Payment Options
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
Foam padding over pocket coils
Faux leather upholstery
Attached back and seat cushions
Tab pull reclining motion
Gentle gliding motion
Removable seat back
Weight capacity: 300lbs
Fabric Type: Faux leather
Fabric Content: 50% polyurethane, 50% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (X)
*Recliner only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Black |
| Color/Finish Name | Black |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Leather Alternatives |
| Chair Features | Upholstered |
| Chair Motion Features | Gliding Motion |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Faux Leather |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Seat Width ( in.) | 22 |
| Seat Depth (in.) | 21.5 |
| Seat Height (in.) | 19.5 |
| Width (in.) | 41 |
| Depth (in.) | 36.5 |
| Height (in.) | 38.5 |
| Shipping Width (in.) | 39.5 |
| Shipping Depth (in.) | 31.5 |
| Shipping Height (in.) | 25.5 |
| Product Weight (lbs.) | 90 |
| Collection | Marille |
Certifications | |
| Fully Reclined Length | 64" |
| Fully Reclined Height | 30" |
| Doorway Width | 26" |
| Required Back Clearance to Recline | 11" |