For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 40.5"h x 121"w x 121"d
Transform your entertainment space with this 3-piece power reclining sectional, designed for ultimate comfort, technology, and cinematic luxury. It ensures long-lasting durability and seamless operation, making it the perfect choice for family rooms, media rooms, or dedicated home theaters.Read More
$2,720.00
Save $360.01
or
Additional Payment Options
Includes 3 Pieces: Left side facing and right side facing power reclining love seat with center console and corner seat
"Left-arm" and "right-arm" describes the position of the arm when you face the piece
Center storage console with 2 cup holders
Speakers, subwoofer, USB charging ports and LED lighting included
Foam padding over pocket coils
Tufted back and seat cushions
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
One-touch power control with adjustable positions
2 recliners included
Fabric Content: Main: 85% polyester, 15% polyurethane; Side and Back: 40% polyester, 60% polyurethane
Fabric Cleaning Code: Upholstery (X)
Number of Boxes: 3
*3-piece sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Color/Finish Name | Dark Brown |
| Sectional Type | Reclining |
| Sectional Shape | L-Shape Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 3 |
| Recliner Release | Power Buttons |
| Recliner Mechanism | Power |
| Upholstery Material | Leather Alternatives |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Back Style | Tight |
| Pillow Back Type | Attached |
| Sectional Features | Built-in Sound System, Built-in Lighting, Cup Holder, Console w/Storage, Tufted, USB Ports |
| Includes Chaise | Yes |
| Material | Faux Leather |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Modern |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Seat Height (in.) | 20 |
| Width (in.) | 121 |
| Depth (in.) | 121 |
| Height (in.) | 40.5 |
| Product Weight (lbs.) | 387.25 |
| Made In | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Collection | Ramone |
| Collection Code | 8555 |
Additional Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 66" |
| Fully Reclined Height | 33.5" |
| Required Back Clearance to Recline | 4" |
| Doorway Width | 26" |
Shipping Dimensions | |
| Carton 1 - Left Side Power Reclining Love Seat with Center Console, Speakers, Charging Port, Subwoofer and LED Lighting (9508DB-2LCNSPW) | 66" W x 38" D x 40.5" H / 165 lbs. |
| Carton 2 - Corner Seat (9508DB-CR) | 63.5" W x 42" D x 40.5" H / 66 lbs. |
| Carton 3 - Right Side Power Reclining Love Seat with Center Console and LED Lighting (9508DB-2RCNPW) | 66" W x 38" D x 40.5" H / 165 lbs. |