For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 38"h x 64.5"w x 40"d
Timeless elegance meets exceptional comfort in this sophisticated brown leather loveseat. Upholstered with luxurious 100% top-grain leather on the seating surfaces, this piece offers a rich, supple feel that invites relaxation. Durable faux leather on the sides and back ensures lasting beauty and resilience.Read More
The classic design is enhanced by refined rolled arms and eye-catching nailhead trim, adding a touch of traditional style to any living space. Featuring supportive pocket coils encased in plush foam padding, this loveseat provides superior comfort for hours of lounging. Built with a sturdy plywood frame and solid wood feet, this durable loveseat is a perfect addition to smaller spaces without compromising on style or quality.
Plywood frame
Foam padding over pocket coils
100% Top grain leather where the body touches, all else faux leather
Attached back and seat cushions
Nailhead trim
Solid wood feet in brown finish
Weight capacity: 300lbs per seat
Fabric Content: Main: 100% leather; side and back: 60% polyester, 40% polyvinyl
Fabric Cleaning Code: Leather (P)
*Loveseat only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Brown |
| Depth (in.) | 40 |
| Width (in.) | 64.5 |
| Height (in.) | 38 |
| Material | Leather |
| Collection Code | 8448BRW |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Depth (in.) | 21.5 |
| Seat Height (in.) | 21 |
| Arm Height (in.) | 27.5 |
| Product Weight (lbs.) | 130.75 |
| Seat Width ( in.) | 44 |
| Collection | Remington |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Back Style | Cushion |
| Seating Capacity | 2 |
| Upholstery Material | Leather |
| Pillow Back Type | Attached |
| Shipping Depth (in.) | 40.5 |
| Shipping Width (in.) | 64.5 |
| Shipping Height (in.) | 36.5 |
| Additional Seating Features | Nailhead Trim |
| Overall Sofa Width In | 65 |
Additional Dimension | |
| Arm width | 9.5" |
| Leg height | 3" |
| Doorway width | 25" |