For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 44"h x 56.5"w x 77.5"d
Lending a casual coastal vibe to your bedroom is the Sanibel collection. The dark bronze finished metal bed features a framed faux cane panel headboard. Clean lines comprise the design of the full bed, with the faux cane providing textural dimension to the headboard.Read More
$310.00
Save $40.01
or
Additional Payment Options
Includes headboard, footboard and rails
Metal frame
Dark Bronze finish
Country of Origin: China
*Bed only, other items are sold separately. Images may not reflect actual size. Color in images may differ in person; see retailer for the actual finish
General Specs | |
| Color | Bronze, Beige |
| Color-Finish Name | Beige/Dark Bronze |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Simple |
| Bed Base Type | Slatted |
| Upholstered | No |
| Foundation Needed | No |
| Material | Metal, Natural Materials |
| Assembly Required | Yes |
| Design Style | Casual |
| Width (in.) | 56.5 |
| Depth (in.) | 77.5 |
| Height (in.) | 44 |
| Shipping Width (in.) | 60.25 |
| Shipping Depth (in.) | 25 |
| Shipping Height (in.) | 3.75 |
| Product Weight (lbs.) | 55 |
| Collection | Sanibel |
Other Dimensions | |
| Headboard width: | 56.5" |
| Headboard height: | 44" |
| Footboard width: | 56.5: |
| Footboard height: | 15.5" |
| Rail to floor: | 11" |