For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 34.5"h x 135"w x 180"d
Elevate your living space with the Tinley Collection, the perfect combination of style, flexibility, and comfort. Designed for modular configurations, the versatile corner seat is equipped with adjustable back and armrests for personalized comfort and reversible cushions for easy maintenance and extended durability.Read More
$2,620.00
Save $350.01
or
Additional Payment Options
The armless chair features plush cushioning and comes with matching lumbar pillow for enhanced comfort. The plush ottoman serves as a multipurpose addition to any room, perfect for use as a footrest, extra seating, or as an integral part of a larger sectional configuration. The Tinley Collection sectional is ideal for those looking to personalize their home decor with functional, stylish pieces.
Includes 6 Pieces: 2 corner seat + 3 armless chair + ottoman
Solid wood and plywood frame
Foam padding over pocket coils
Textured microfiber upholstery
Corner and Armless Chair: Reversible back and loose seat cushions
Ottoman: Attached seat cushion
Removable cushion cover with zipper
Exposed feet with black faux wood finish
7 pillows included
100% polyester
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
Number of Boxes: 6
*6-piece sectional only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Beige |
| Color/Finish Name | Beige |
| Sectional Type | Stationary |
| Sectional Shape | Modular Sectional |
| Number Of Sectional Pieces | 6 |
| Upholstery Material | Microfiber |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Back Style | Cushion |
| Pillow Back Type | Loose |
| Sectional Features | Throw Pillows Included |
| Includes Ottoman | Yes |
| Material | Fabric |
| Assembly Required | Yes |
| Arm Height (in.) | 24.5 |
| Seat Height (in.) | 17 |
| Width (in.) | 135 |
| Depth (in.) | 180 |
| Height (in.) | 34.5 |
| Product Weight (lbs.) | 441.5 |
| Made In | Vietnam |
| Collection | Tinley |
| Collection Code | 9555 |
Dimensions | |
| Armless Chair (9555BEG-AC) (3) | 45" W x 45" D x 34.5" H / 72.75 lbs. |
| Arm Width | 5" |
| Leg Height | 3" |
| Pillow | 21" W x 21" H (2); 18" W x 18" H (2); 26" W x 15" H (3) |
| Corner Seat (9555BEG-CR) (2) | 45" W x 45" D x 34.5" H / 84.5 lbs. |
| Ottoman (9555BEG-4) | 45" W x 45" D x 17" H / 54.25 lbs. |