For screen reader problems with this website, please call661-396-84006 6 1 3 9 6 8 4 0 0Standard carrier rates apply to texts.
My Store
Wible Road
Add ZIP Code
Add ZIP Code
Product Dimensions 41"h x 35"w x 36.5"d
Designed to make your downtime as relaxing as possible, the Yerba collection will be a welcome addition to your home. Dark gray polished microfiber fabric covers the plush seating of this motion chair. Providing additional function is the extended reclining mechanism installed on chair that allows for further extension than the average recliner.Read More
$580.00
Save $70.01
or
Additional Payment Options
Solid wood and plywood frame with metal reinforced seat
High-density foam padding over pocket coils
Polished microfiber upholstery
Attached back and seat cushions
Lay flat function
*Reclining Chair only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See store for actual color or finish.
Fabric Cleaning Code: Upholstery (S)
General Specs | |
| Color | Gray |
| Color/Finish Name | Gray |
| Recliner Mechanism | Manual |
| Recliner Release | Pull Tab |
| Upholstery Pattern | Solid |
| Upholstery Material | Microfiber |
| Chair Features | Upholstered |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Fabric |
| Weight Capacity (lbs.) | 300 |
| Weight Capacity Kgs | 136.1 |
| Arm Height (in.) | 26 |
| Seat Width ( in.) | 20 |
| Seat Depth (in.) | 20.5 |
| Seat Height (in.) | 19 |
| Width (in.) | 35 |
| Depth (in.) | 36.5 |
| Height (in.) | 41 |
| Shipping Width (in.) | 35 |
| Shipping Depth (in.) | 30.25 |
| Shipping Height (in.) | 26 |
| Product Weight (lbs.) | 78.25 |
| Collection | Yerba |
Additional Dimensions | |
| Fully Reclined Length | 66.5" |
| Fully Reclined Height | 33.5" |
| Doorway Width | 26" |
| Required Back Clearance to Recline | 5" |